Změny v republikánském megazákonu mohou pomoci velkým hráčům v obnovitelných zdrojích

05.07.2025

Éra masivní vládní podpory pro čistou energii v USA skončila. Nový legislativní balík republikánů výrazně osekává klíčové části Zákona o snižování inflace (IRA), včetně daňových kreditů na elektromobily či instalaci solárních panelů. Přesto se na poslední chvíli do návrhu dostaly úpravy, které dávají velkým solárním a větrným developerům — jako jsou NextEra, AES, EDP Renewables či Engie — prostor pokračovat v investicích.

Záchranné klauzule pro velké developery

Senátorka Lisa Murkowski prosadila do návrhu roční odklad nových pravidel, podle nichž musí být projekty zahájeny včas, aby si uchovaly nárok na 30% daňový kredit. Díky tomu se otevřela možnost, že na daňové úlevy dosáhnou i projekty, které vstoupí do provozu až v roce 2030. Podle analytika Tancreda Fulopa z Morningstar jsou podmínky nakonec "mnohem lepší, než se obávalo".

Murkowski také vyjednala zrušení spotřební daně, která by postihovala projekty využívající materiály z Číny — opatření, které mohlo solární a větrné developery výrazně zasáhnout. Díky těmto změnám čistě energetická lobby zmírnila svoji kritiku zákona a z "katastrofy" se stal "zklamání". "Budeme dál stavět, zaměstnávat a inovovat," uvedl Ray Long, prezident Americké rady pro obnovitelné zdroje energie.

Menší hráči budou mít potíže, někteří výrobci už protestují

Podmínky ale nejsou příznivé pro všechny. Výrobci solárních panelů v USA ostře kritizují oslabení omezení na čínské komponenty. Akcie největšího amerického výrobce First Solar po zveřejnění návrhu zákona klesly. Segment střešní solární energetiky zaznamenal během posledního roku několik bankrotů, vývoj v offshore větru se téměř zastavil.

Menší developeři se budou muset vyrovnat s novými, často složitými pravidly, která mají omezit čínský vliv v dodavatelských řetězcích. I ti, kdo se snaží využívat pouze komponenty "Made in USA", přiznávají, že se bez čínských bateriových článků zatím neobejdou. "Není možné to úplně obejít," říká Kevin Smith, CEO společnosti Arevon.

Velcí hráči těží z rostoucí poptávky po elektřině

NextEra, která má největší portfolio projektů obnovitelných zdrojů v USA, využívá výhod tzv. "safe harboring" – účetního postupu, který jí umožňuje udržet nárok na daňové úlevy nákupem zařízení před zahájením výstavby. Firma tvrdí, že takto má zajištěny projekty až do roku 2029.

Firmy jako NextEra nebo evropské utility Engie a RWE nadále investují v USA do obnovitelných zdrojů – právě díky daňovým pobídkám a rostoucí poptávce po elektřině. Ta stoupá poprvé po desetiletích kvůli výstavbě datových center pro umělou inteligenci. "Potřebujeme most, a tím mostem musí být obnovitelné zdroje a akumulace energie," uvedl CEO NextEry John Ketchum.

Podle dat americké agentury EIA se v roce 2025 budou obnovitelné zdroje podílet na 93 % nové výrobní kapacity. Ve frontě čeká přes 130 projektů s plánovaným spuštěním po roce 2028, které dohromady nabídnou kapacitu 32 GW – dostatek elektřiny pro zhruba 10 milionů domácností.


Zdroj: Barrons

Nejnovější články

Éra masivní vládní podpory pro čistou energii v USA skončila. Nový legislativní balík republikánů výrazně osekává klíčové části Zákona o snižování inflace (IRA), včetně daňových kreditů na elektromobily či instalaci solárních panelů. Přesto se na poslední chvíli do návrhu dostaly úpravy, které dávají velkým solárním a větrným developerům — jako...