Akcie PepsiCo ve čtvrtek rostly poté, co společnost zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Firma zároveň mírně vylepšila celoroční výhled, přestože se dál potýká se slabší poptávkou na domácím trhu.
Volvo odepíše přes miliardu dolarů kvůli clům v USA a zpožděným modelům
Automobilka Volvo Cars v pondělí varovala, že cla zavedená prezidentem Donaldem Trumpem a zpožděné uvedení dvou elektrických modelů v USA negativně dopadnou na jejich ziskovost. Firma proto očekává jednorázový odpis ve výši 1,2 miliardy dolarů. Potíže podtrhují širší problémy značky v oblasti elektromobility a rostoucí globální konkurenci.
Ztráty kvůli modelům EX90 a ES90
Švédský výrobce, který většinově vlastní čínská skupina Zhejiang Geely, uvedl, že výrazné zpoždění při uvádění SUV EX90 na trh a související dodatečné náklady na vývoj snižují očekávanou ziskovost modelu. Současně upozornil, že kvůli dovozním clům v USA není schopen profitabilně prodávat sedan ES90 vyráběný v Číně, a že marže tohoto modelu jsou pod tlakem i v Evropě.
"Vzhledem k vývoji na trhu, včetně amerických cel, zpožděním při vývoji EX90 a strategickým prioritám, jsme přehodnotili očekávané objemy prodeje těchto dvou vozů," uvedl finanční ředitel Fredrik Hansson. "Výsledkem je nižší než plánovaná ziskovost v průběhu jejich životního cyklu."
Jednorázový odpis zatíží výsledky za druhé čtvrtletí
Volvo oznámilo, že v důsledku úprav plánovaného objemu výroby a očekávané ziskovosti obou modelů zaúčtuje ve druhém čtvrtletí odpis ve výši 11,4 miliardy švédských korun (zhruba 1,19 miliardy USD). Dopad na čistý zisk společnosti bude činit přibližně 9 miliard švédských korun.
Akcie Volva v pondělí uzavřely s poklesem o 4,4 %, ale v úterním dopoledním obchodování v Evropě posílily o 1,3 %. Automobilka již dříve oznámila, že propustí zhruba 3 000 zaměstnanců v rámci širšího plánu na snižování nákladů a zvýšení efektivity v náročném prostředí globálního automobilového trhu.
Zdroj: Dow Jones
Nejnovější články
Tchajwanský výrobce čipů TSMC dosáhl ve druhém čtvrtletí rekordního zisku, když těžil z rostoucí poptávky po čipech pro umělou inteligenci. Firma však upozornila, že do budoucna může její výhled ovlivnit silný tchajwanský dolar a možné americké tarify.
Spojené státy odložily zavedení vzájemných cel na 1. srpna a signalizovaly možnost sektorových opatření. Podle čtvrteční zprávy National Australia Bank (NAB) to přispívá k rostoucí nejistotě v globálním obchodě a představuje riziko pro hospodářský výhled, ačkoliv rozpočtová a měnová podpora by mohla dopady částečně zmírnit.