Éra masivní vládní podpory pro čistou energii v USA skončila. Nový legislativní balík republikánů výrazně osekává klíčové části Zákona o snižování inflace (IRA), včetně daňových kreditů na elektromobily či instalaci solárních panelů. Přesto se na poslední chvíli do návrhu dostaly úpravy, které dávají velkým solárním a větrným developerům — jako...
Startup Snowcap Compute vyvíjí AI čipy se supravodiči. Získal investici 23 milionů dolarů a podporu bývalého šéfa Intelu
Snowcap Compute, startup zaměřený na vývoj výpočetních čipů pro umělou inteligenci s využitím supravodivé technologie, oznámil investici 23 milionů dolarů. Do představenstva firmy zároveň vstupuje bývalý CEO Intelu Pat Gelsinger.
Cíl: vyšší výkon při výrazně nižší spotřebě
Snowcap chce postavit počítače, které budou výkonnější než dnešní nejlepší systémy pro umělou inteligenci, a přitom budou potřebovat jen zlomek elektrické energie. Klíčem mají být nové čipy na bázi supravodičů – materiálů, které vedou proud bez odporu.
Supravodiče jsou vědcům známé už desítky let a teoretické návrhy čipů na jejich bázi se objevují od 90. let. Hlavní překážkou však vždy byla nutnost extrémního chlazení. Tyto čipy fungují pouze při velmi nízkých teplotách, které zajišťují kryogenní chladicí systémy s vlastní vysokou spotřebou.
Umělá inteligence mění pravidla hry
Zatímco v minulosti byla supravodivá technologie pro běžné nasazení příliš náročná, současný vývoj situaci mění. AI aplikace dramaticky zvyšují nároky na výpočetní výkon a současné čipy se blíží fyzickým limitům výkonu vůči spotřebě energie.
Například server Nvidia Rubin Ultra, který má být uveden na trh v roce 2027, bude podle odhadů při plné zátěži spotřebovávat 600 kilowattů – téměř dvě třetiny měsíční spotřeby průměrné americké domácnosti za pouhou hodinu provozu.
V tomto kontextu může dávat smysl věnovat část energie v datacentrech na kryogenní chlazení, pokud čipy nabídnou dostatečný výkonový zisk, říká CEO Snowcapu Michael Lafferty.
Výkon až 25krát vyšší než dnes
Snowcap věří, že i po započítání nákladů na chlazení budou jejich čipy až 25× efektivnější než nejlepší současná řešení z pohledu výkonu na jeden watt.
"Úspora energie je fajn, ale prodává výkon," říká Lafferty. "Zvyšujeme výkon a současně snižujeme spotřebu."
Lafferty dříve vedl vývoj pokročilých čipových technologií ve společnosti Cadence Design Systems. Zakladatelský tým Snowcapu tvoří také vědkyně Anna Herr a vědec Quentin Herr, kteří se specializují na supravodivé čipy, a bývalí manažeři z firem Nvidia a Google.
První čip do 2026, materiály z Brazílie a Kanady
Čipy Snowcapu lze vyrábět ve standardních továrnách, ale vyžadují použití specifického kovu – niobium titaniového nitridu. Klíčové suroviny pocházejí z Brazílie a Kanady. První základní čip firma plánuje uvést do konce roku 2026. Kompletní systémy přijdou později.
Gelsinger: Datacentra naráží na limity spotřeby
Pat Gelsinger, bývalý šéf Intelu a nyní investor v Playground Global, označil směr Snowcapu za nezbytnou změnu v oboru, který čelí kritickému růstu spotřeby energie. "Mnohá datacentra dnes limituje právě dostupnost energie," uvedl Gelsinger, který se nově připojil k představenstvu Snowcap Compute.
Zdroj: Reuters
Nejnovější články
Microsoft a Nvidia budou podle investiční společnosti Wedbush v druhé polovině roku 2025 hlavními tahouny růstu technologických akcií. Důvodem má být rostoucí zájem podniků i vlád o umělou inteligenci a související investice.
Nízkonákladová letecká společnost AirAsia uzavřela dohodu s Airbusem o nákupu až 70 letadel A321XLR. Hodnota transakce činí 12,25 miliardy dolarů a cílem je rozšíření dálkových linek z jihovýchodní Asie do Střední Asie, na Blízký východ a do Evropy.