Objednávky dlouhodobého zboží v USA prudce vzrostly. Lví podíl na tom mají letadla

26.06.2025

Navzdory známkám ekonomického zpomalení a přetrvávající nejistotě kolem celních tarifů zaznamenaly objednávky dlouhodobého zboží v USA v květnu největší nárůst za poslední měsíce. Hlavním tahounem byl letecký průmysl.

Zdroj: Boeing
Zdroj: Boeing

Letecký boom táhne celý sektor

Objednávky dlouhodobého zboží ve Spojených státech, kam spadají například domácí spotřebiče, automobily nebo letadla, vzrostly v květnu meziměsíčně o 16,4 %. Vyplývá to z aktuálních údajů amerického Úřadu pro sčítání lidu. Jde o výrazné zlepšení oproti dubnovému propadu o revidovaných 6,6 %.

Za výrazným růstem stojí především objednávky v dopravním sektoru, které vzrostly o 48,3 %. Obzvlášť silný byl nárůst u komerčních letadel, kde objednávky vzrostly o 230,8 %. Výrobce Boeing obdržel v květnu celkem 303 objednávek, včetně 150 letadel pro Qatar Airways, které byly oznámeny během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kataru. Pro srovnání: v dubnu šlo pouze o osm objednávek.

Ostatní sektory zůstávají utlumené

Mimo dopravní průmysl ale zůstává situace slabší. Ekonomové poukazují na to, že nejistota spojená s americkou obchodní politikou a zavedenými cly odrazuje firmy od investic. Tarify zároveň zvyšují náklady podnikům, což se promítá do investičního chování.

Tato nejistota se odráží i v postoji americké centrální banky. Šéf Fedu Jerome Powell tento týden uvedl, že instituce zatím vyčkává a sleduje dopad celních opatření na inflaci. Sazby tak zůstávají beze změny v rozmezí 4,25–4,50 %, kde jsou od prosince.

Investice do vybavení se mírně zotavují

Objednávky kapitálového zboží mimo obranu a letectví, které slouží jako klíčový ukazatel plánovaných investic firem, v květnu vzrostly o 1,7 %. To je více než očekávaný nárůst o 0,1 % a částečně kompenzuje revidovaný dubnový pokles o 1,4 %. Odesílky tohoto zboží vzrostly o 0,5 %, zatímco v dubnu stagnovaly.

Celkové neobranné kapitálové objednávky (včetně letadel) vzrostly o 49,4 %, což je prudký obrat po dubnovém propadu o 19,1 %. Odesílky zůstaly v květnu beze změny.

Růst HDP by mohl zrychlit

Ekonomové z atlantské pobočky Fedu nyní předpovídají, že ekonomika ve druhém čtvrtletí poroste anualizovaným tempem 3,4 %, a to zejména díky obratu v importních tocích. V prvním čtvrtletí HDP klesl o 0,5 %, především kvůli vysokému dovozu, kterým se firmy předzásobovaly před zavedením cel.

Současně se ale objevují náznaky zpomalení v maloobchodních tržbách, na trhu práce i v oblasti bydlení, což může další vývoj výrazně ovlivnit.


Zdroj: Reuters

Nejnovější články

Éra masivní vládní podpory pro čistou energii v USA skončila. Nový legislativní balík republikánů výrazně osekává klíčové části Zákona o snižování inflace (IRA), včetně daňových kreditů na elektromobily či instalaci solárních panelů. Přesto se na poslední chvíli do návrhu dostaly úpravy, které dávají velkým solárním a větrným developerům — jako...