Novo Nordisk přišlo o patent na Ozempic v Kanadě kvůli nezaplacenému poplatku

21.06.2025

Farmaceutická společnost Novo Nordisk ztratila v Kanadě patentovou ochranu na svůj nejvýdělečnější lék Ozempic. Důvodem bylo nezaplacení nízkého správního poplatku, což může otevřít cestu pro generické verze.

Ochrana platí jen do roku 2026

Podle výroční zprávy Novo Nordisk platí pro Ozempic v Kanadě regulační ochrana dat do roku 2026. Společnost se minulý týden znovu stala největší evropskou firmou podle tržní kapitalizace.

Ztráta patentu kvůli poplatku 250 dolarů

Případ ztráty patentu byl popsán v časopise Science, který citoval rozhovor s vedením společnosti Sandoz (CH:SDZ). Ta podala žádost o generickou verzi léku. Stejný záměr oznámily i firmy Hikma Pharmaceuticals (UK:HIK) a Aspen Pharmaceuticals (ZA:APN).

Ztráta patentu nastala v roce 2019, kdy kanadský patentový úřad upozornil Novo Nordisk na opožděnou platbu ročního udržovacího poplatku ve výši 250 dolarů. Firma mohla patent udržet při uhrazení 450 dolarů, ale nereagovala. Úřad tehdy výslovně varoval, že po zániku již patent nelze obnovit.

Ozempic vede žebříček prodejů v Kanadě

Podle listu The Globe and Mail, který čerpá z dat společnosti Iqvia, dosáhl prodej Ozempicu v kanadských maloobchodních lékárnách v roce 2023 částky 2,5 miliardy dolarů. Lék se tak stal nejprodávanějším v zemi.

Možný dovoz do USA přes kanadské generikum

Pozornost se nyní obrací k možnosti dovozu generické verze Ozempicu z Kanady do Spojených států. Zvažuje se využití tzv. § 804 amerického zákona, který umožňuje dovoz léků z jiných zemí. Zatím je Florida jediným americkým státem, který v této věci jedná s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Zdroj: MarketWatch



Evropští výrobci nákladních vozidel AB Volvo a Daimler Truck zakládají společný podnik Coretura, jehož cílem je vyvinout jednotnou softwarovou platformu pro budoucí generaci digitálně řízených nákladních aut. Společnosti chtějí snížit závislost na dodavatelích, zrychlit vývoj a zároveň snížit náklady. Coretura má přinést standardizované řešení,...

Japonská společnost Nippon Steel oznámila, že úspěšně dosáhla bezpečnostní dohody s americkou vládou vedenou Donaldem Trumpem, čímž odstranila poslední překážku pro dokončení plánované akvizice U.S. Steel v hodnotě 14,1 miliardy dolarů. Transakce, která byla původně zablokována administrativou prezidenta Bidena, nyní obdržela všechny potřebné...

Japonský konglomerát Mitsubishi Corp jedná o akvizici amerických těžebních a infrastrukturních aktiv společnosti Aethon Energy Management za přibližně 8 miliard dolarů, uvedl v pondělí zdroj obeznámený se situací. Pokud k dohodě dojde, Mitsubishi získá rozsáhlé aktivity v oblasti zemního plynu v těsné blízkosti amerického pobřeží Mexického zálivu a...