Akcie PepsiCo ve čtvrtek rostly poté, co společnost zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Firma zároveň mírně vylepšila celoroční výhled, přestože se dál potýká se slabší poptávkou na domácím trhu.
Napětí na trzích: výnosy amerických dluhopisů rostou kvůli nejistotě ohledně Powella i hrozbě cel
Výnosy dlouhodobých amerických státních dluhopisů v pondělí rostly na několikatýdenní maxima v souladu s globálními trhy. Investoři zvažovali dopady možného odchodu šéfa Fedu Jeroma Powella a zároveň ignorovali nové celní hrozby prezidenta Donalda Trumpa vůči EU a Mexiku. Tržní nálada je opatrná i kvůli očekávaným inflačním datům.
Nejistota kolem vedení Fedu zvyšuje volatilitu
Zatímco Bílý dům stále jedná s EU, Kanadou a Mexikem, investoři svou pozornost přesunuli k Fedu. Trump a ministr financí Scott Bessent dlouhodobě tlačí na nižší úrokové sazby. Zároveň kritizují náklady na rekonstrukci sídla Fedu ve Washingtonu, které překročily 700 milionů dolarů. Prezidentův poradce Kevin Hassett uvedl, že centrální banka "má co vysvětlovat".
Obavy z možné výměny Powella se odrazily na výnosech třicetiletých amerických dluhopisů, které vzrostly na 4,971 %, nejvýše za posledních pět týdnů. Tento pohyb následoval růst výnosů v Evropě a Japonsku, kde se objevily spekulace, že volby přinesou větší rozpočtové výdaje. Naopak dvouleté americké dluhopisy klesly na 3,896 %.
CPI a Fed: Dvojitá hrozba pro dluhopisové trhy
Investoři se také připravují na úterní zveřejnění indexu spotřebitelských cen (CPI), který může potvrdit tlak na inflaci kvůli zavedeným clům. Analytici očekávají meziměsíční růst jádrové inflace o 0,3 %, což by představovalo meziroční zrychlení na 3 %.
Nadcházející data a politické napětí zvyšují pravděpodobnost, že by se výnosová křivka mohla dále strmět. Rozdíl mezi výnosem dvouletých a desetiletých dluhopisů se rozšířil na 54,2 bazických bodů – nejvíce za poslední dva týdny.
Zároveň se očekává, že by Powell mohl být přinucen k rezignaci, což by podle některých analytiků vyvolalo prudký výprodej na dlouhém konci křivky. "Vypadá to, že se snaží Fed oslabit dříve než později," uvedl Tom di Galoma z Mischler Financial.
Trumpovo tvrdé stanovisko k Rusku
Zajímavým momentem zůstává i překvapivý obrat v Trumpově postoji vůči Rusku. Prezident v pondělí slíbil nové zbraně pro Ukrajinu a pohrozil sankcemi pro odběratele ruského vývozu, pokud Moskva nepřistoupí na mírovou dohodu do 50 dnů. Trhy ale na tuto zprávu zatím příliš nereagovaly.
Celkově zůstávají investoři opatrní a váhají s novými pozicemi před zveřejněním klíčových ekonomických ukazatelů a možnými zásahy do nezávislosti centrální banky.
Zdroj: Reuters
Nejnovější články
Tchajwanský výrobce čipů TSMC dosáhl ve druhém čtvrtletí rekordního zisku, když těžil z rostoucí poptávky po čipech pro umělou inteligenci. Firma však upozornila, že do budoucna může její výhled ovlivnit silný tchajwanský dolar a možné americké tarify.
Spojené státy odložily zavedení vzájemných cel na 1. srpna a signalizovaly možnost sektorových opatření. Podle čtvrteční zprávy National Australia Bank (NAB) to přispívá k rostoucí nejistotě v globálním obchodě a představuje riziko pro hospodářský výhled, ačkoliv rozpočtová a měnová podpora by mohla dopady částečně zmírnit.