Růst globální ekonomiky brzdí nejistota kolem tarifů, oživení se čeká až v roce 2026

17.07.2025

Spojené státy odložily zavedení vzájemných cel na 1. srpna a signalizovaly možnost sektorových opatření. Podle čtvrteční zprávy National Australia Bank (NAB) to přispívá k rostoucí nejistotě v globálním obchodě a představuje riziko pro hospodářský výhled, ačkoliv rozpočtová a měnová podpora by mohla dopady částečně zmírnit.

NAB upozorňuje, že napětí mezi USA a Čínou roste kvůli obavám z reexportů a že výsledná podoba celních opatření zůstává nejasná. Tržní reakce je zatím tlumená, avšak politická nejistota v oblasti obchodu nadále představuje riziko pro vývoj světové ekonomiky.

Oživení až po oslabení růstu v roce 2025

Podpůrná fiskální a měnová politika by podle zprávy měla podpořit ekonomiku USA – počítá se s účinností nového stimulačního balíčku "One Big Beautiful Bill Act" ještě letos. Federální rezervní systém se podle očekávání chystá do konce roku snížit úrokové sazby v reakci na dopad cel na inflaci a zaměstnanost.

Ekonomický růst USA by měl v druhé polovině roku zůstat utlumený, než se projeví podpůrná opatření. Oživení se očekává v roce 2026. Podobný scénář čeká i další ekonomiky – eurozóna, Spojené království a Kanada čelí zpomalení poté, co firmy urychlily aktivity před zavedením cel.

Lepší výhled pro Čínu zvyšuje globální prognózy

NAB zvýšila odhad růstu čínské ekonomiky pro letošní rok z 4,3 % na 4,8 % díky silnějším exportům ve druhém čtvrtletí. Odhad pro rok 2026 zůstává beze změny na 4 %.

Celosvětový růst by letos měl dosáhnout 3,1 % oproti předchozímu odhadu 3 %, zejména díky odolnosti čínské ekonomiky. Výhled pro rok 2026 byl upraven mírně výše na 2,9 % z původních 2,8 %, zatímco pro rok 2027 NAB očekává tempo růstu 3 %. Globální expanzi však nadále omezuje strukturální zpomalování čínské ekonomiky.


Zdroj: MT Newswires

Nejnovější články