Cena mědi zůstává stabilní, trh balancuje mezi čínskými daty a rostoucími zásobami

15.07.2025

Ceny mědi se v úterý téměř nezměnily, když smíšené hospodářské údaje z Číny – největšího spotřebitele kovů – vyvažoval tlak ze strany rostoucích zásob v skladech schválených Londýnskou burzou kovů (LME). Slabší exportní výhled do USA navíc přispívá k ochlazení trhu.

Trh čeká na cla i inflační data z USA

Referenční kontrakt na měď na LME klesl o 0,1 % na 9 613 dolarů za metrickou tunu. Technicky se kontrakt drží mezi svými 50denním a 100denním klouzavým průměrem – na úrovních 9 659 a 9 567 dolarů. Od začátku července ztratila měď 2,6 %, částečně kvůli tomu, že vývoz do USA je méně atraktivní po oznámení 50% dovozního cla, které má začít platit od 1. srpna.

"Cena mědi na LME by měla mírně klesnout, protože dočasná americká poptávka před zavedením cel opadne a umožní doplnění zásob. Poklesy však pravděpodobně zůstanou omezené," uvedli analytici Morgan Stanley.

Objem tzv. zrušených zásob – tedy kovu připraveného k expedici – klesl na 12 625 tun, což představuje pětiměsíční minimum a jen 11 % z celkových skladových zásob. Před měsícem to přitom bylo 56 325 tun.

Silná průmyslová výroba v Číně, ale trh s bydlením zpomaluje

Ekonomika Číny podle nových údajů zpomalila ve druhém čtvrtletí méně, než se čekalo. Průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 6,8 %, což překonalo očekávání. Zároveň však nové ceny bytů klesly nejrychleji za posledních osm měsíců, což přimělo čínskou vládu slíbit udržitelnější a obyvatelnější urbanizaci, čímž se distancuje od dřívějšího modelu rychlého růstu měst.

Americký dolar se pohyboval těsně pod třídenním maximem, zatímco investoři čekají na nové údaje o inflaci v USA, které mohou naznačit budoucí vývoj úrokových sazeb.

Vývoj dalších kovů na LME

Hliník na LME vzrostl o 0,2 % na 2 597 USD za tunu. Zinek oslabil o 1,0 % na 2 702,50 USD, olovo ztratilo 0,5 % a obchodovalo se za 1 992 USD. Cín klesl o 0,4 % na 33 355 USD a nikl o 0,4 % na 14 995 USD.


Zdroj: Reuters

Nejnovější články