Akcie PepsiCo ve čtvrtek rostly poté, co společnost zveřejnila výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Firma zároveň mírně vylepšila celoroční výhled, přestože se dál potýká se slabší poptávkou na domácím trhu.
Cena mědi zůstává stabilní, trh balancuje mezi čínskými daty a rostoucími zásobami
Ceny mědi se v úterý téměř nezměnily, když smíšené hospodářské údaje z Číny – největšího spotřebitele kovů – vyvažoval tlak ze strany rostoucích zásob v skladech schválených Londýnskou burzou kovů (LME). Slabší exportní výhled do USA navíc přispívá k ochlazení trhu.
Trh čeká na cla i inflační data z USA
Referenční kontrakt na měď na LME klesl o 0,1 % na 9 613 dolarů za metrickou tunu. Technicky se kontrakt drží mezi svými 50denním a 100denním klouzavým průměrem – na úrovních 9 659 a 9 567 dolarů. Od začátku července ztratila měď 2,6 %, částečně kvůli tomu, že vývoz do USA je méně atraktivní po oznámení 50% dovozního cla, které má začít platit od 1. srpna.
"Cena mědi na LME by měla mírně klesnout, protože dočasná americká poptávka před zavedením cel opadne a umožní doplnění zásob. Poklesy však pravděpodobně zůstanou omezené," uvedli analytici Morgan Stanley.
Objem tzv. zrušených zásob – tedy kovu připraveného k expedici – klesl na 12 625 tun, což představuje pětiměsíční minimum a jen 11 % z celkových skladových zásob. Před měsícem to přitom bylo 56 325 tun.
Silná průmyslová výroba v Číně, ale trh s bydlením zpomaluje
Ekonomika Číny podle nových údajů zpomalila ve druhém čtvrtletí méně, než se čekalo. Průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla o 6,8 %, což překonalo očekávání. Zároveň však nové ceny bytů klesly nejrychleji za posledních osm měsíců, což přimělo čínskou vládu slíbit udržitelnější a obyvatelnější urbanizaci, čímž se distancuje od dřívějšího modelu rychlého růstu měst.
Americký dolar se pohyboval těsně pod třídenním maximem, zatímco investoři čekají na nové údaje o inflaci v USA, které mohou naznačit budoucí vývoj úrokových sazeb.
Vývoj dalších kovů na LME
Hliník na LME vzrostl o 0,2 % na 2 597 USD za tunu. Zinek oslabil o 1,0 % na 2 702,50 USD, olovo ztratilo 0,5 % a obchodovalo se za 1 992 USD. Cín klesl o 0,4 % na 33 355 USD a nikl o 0,4 % na 14 995 USD.
Zdroj: Reuters
Nejnovější články
Tchajwanský výrobce čipů TSMC dosáhl ve druhém čtvrtletí rekordního zisku, když těžil z rostoucí poptávky po čipech pro umělou inteligenci. Firma však upozornila, že do budoucna může její výhled ovlivnit silný tchajwanský dolar a možné americké tarify.
Spojené státy odložily zavedení vzájemných cel na 1. srpna a signalizovaly možnost sektorových opatření. Podle čtvrteční zprávy National Australia Bank (NAB) to přispívá k rostoucí nejistotě v globálním obchodě a představuje riziko pro hospodářský výhled, ačkoliv rozpočtová a měnová podpora by mohla dopady částečně zmírnit.